Region

Vylidněné centrum Liberce.  Pěší zóna bez obchodníků,  bez nakupujících. Chybí drobné obchody,  pestrý sortiment.
 
A pokud se nějaký objeví, za měsíc nebo dva zavře. Takový je Liberec dneška. Bohužel. Nákupy a s nimi i život se přesunul do obrovských periferních zařízení a centrum vymírá.

Situace je vážná, i když ne zdaleka nejhorší. Ovšem stačí zajet do některého jiného města, porovnat a hned člověk pozná, co Liberci schází. Jednoduché nápady, pozitivní podpora, spolupráce a chuť si navzájem pomáhat.
 
Buďme hrdí na domácí značku
 
Hlavním úkolem pro regionální zastupitelstva je podporovat občany, kteří ve městě žijí – regionální podnikatele, producenty a jejich produkty. Nikdo z nás nemůže ovlivnit globální ekonomiku, a tak se musíme soustředit na tu lokální.
 
Přitom stačí tak málo. Začít aktivně pracovat pro náš region.
 
Úředníci mají být článkem, který aktivně spojuje lidi. Pomáhejme firmám z regionu expandovat – pomozme jim s aktivním marketingem, s hledáním nových dodavatelů i zákazníků.
 
Existuje spousta různých institucí, které shromažďují informace, právě třeba o podnikatelských subjektech v Liberci i širokém regionu. Získané informace ale nepředávají dál, zatím jsem se nesetkal s aktivní spoluprací. Mají různá data a různé tabulky, ale reálně vám s ničím nepomůžou. Jejich databáze jsou tak na nic.
 
Není to o tom dotovat penězi lokální značky a lokální výrobce. To, že jsou z Liberce a mohou zboží označit lokální značkou, třeba jednoduchým Made in Liberec, má být pro podnikatele otázkou cti a solidarity.
 
Když si budeme vzájemně pomáhat, změníme koncepci a budeme aktivně a hrdě nabízet produkty vyráběné v regionu, změní se mnohé. Liberec ožije, vzniknou nová pracovní místa, do centra se vrátí lidé.
 
To je přece motivace pro každého!
 
V poslední době zaznamenávám velmi příjemný trend, kdy mají liberečané „svého“ zelináře, ševce či pekaře nebo řezníka. Místní firmu, která zaměstnává místní lidi (a v místě taky platí daně). Moc se mi to líbí a moc rád u místních nakupuji. Jen houšť a větší kapky, jak se říká!
 
Zadlužené město
 
Liberec jako takový se navíc potýká s hrozivým objemem dluhů. Podle ratingových agentur není ještě situace kritická, ale nutnost splácet dluhy zásadním způsobem omezí jakékoli investiční aktivity na řadu let dopředu. Moc dobrých řešení před námi není: evoluční přístup znamená, že na nějakých 10, možná víc, let přiškrtíme rozvoj a zpětně si našetříme na to, co jsme probendili. Revoluční přístup znamená například zkusit zvýšit počet obyvatel města a dosáhnout na vyšší daňový výnos a s jeho pomocí umořit dluhy. No a pak je scénář krizový, který bude znamenat faktický krach města po vzoru Rokytnice nad Jizerou, ale to zřejmě zatím nehrozí. Možná i díky tomu, že ti, co Liberci vždycky půjčovali, už přiškrtili kohoutky a rokytnický vývoj nepřipustí.
Zpět na výpis aktualit
Login