Nové trendy v automobilovém průmyslu? Interim management

Interim manažer je osoba, která nastoupí do dané firmy s konkrétními úkoly, a tak se na přesně definovaný čas stává výkonným článkem této firmy. Oproti poradenství máte v případě interim pozice k dispozici odborníka, který se okamžitě stává plnohodnotným členem vašeho týmu, ihned začne pracovat na předem stanovených cílech, a to po jasně stanovenou délku interim projektu (obvykle od 3 do 9 měsíců). Díky tomu máte nezávislého odborníka a máte tak přímý vliv na výsledek. O tom jsme si povídali se Stanislavem Petříčkem, zakladatelem bistRAWveg, a hlavně v tomto případě společnosti TP Consulting.

 

Můžete nám představit Vaši společnost?

Naše společnost TpConsulting poskytuje od roku 2003 široké portfolio služeb pro automobilový průmysl – personální poradenství, headhunting, školení, odborné poradenství, krizový management a v poslední době také stále více interim poradenství neboli interim management.

 

Co je interim management?

Interim management je dočasné najímání manažerských a odborných kapacit na přesně definovaný úkol. Jedná se o flexibilní službu, která reaguje na okamžitou potřebu zákazníka s nástupem v horizontu jeden až tři týdny a obvyklou délkou projektů 3–12 měsíců.

 

Trh se neustále mění a vyvíjí, jaké služby jsou u vás dnes nejvíce poptávány?

Aktuálně jsou to právě projekty v oblasti interim managementu. Vedou poptávky po technických interim manažerech do oddělení vývoje, technologie, kvality, logistiky a výroby. Tento trend je dlouhodobě stoupající. Velmi zjednodušeně řečeno, firmy již dnes nevyhledávají poradce, který doporučuje, ale někoho, kdo přebere za zrealizování požadované činnosti nebo služby zodpovědnost a po splnění úkolu „jde zase dál“.

 

Kdy využívají zákazníci služeb interim manažerů?

Mohu hovořit z vlastní zkušenosti pouze o automotive. Dříve firmy využívaly služeb interim manažerů k řešení krizových situací, při převodu výrob ze zahraničí nebo jako dočasný záskok za nemocného kmenového zaměstnance. V dnešní době je největší poptávka po zkušených, samostatných a dobře jazykově vybavených odbornících, specialistech, kteří jsou součástí projektových týmů nebo manažerech, při nedostatku vlastních odborných a manažerských kapacit.

 

Kdo je interim manažer?

Dříve to většinou býval překvalifikovaný, jazykově vybavený manažer se zkušenostmi z vedoucích pozic z mezinárodních společností, který již byl sociálně zabezpečený a ve svém profesním životě již nehledal kariérní budoucnost. Dnes to jsou především odborníci, specialisté s praxí a potřebným jazykovým vybavením, kteří vyhledávají zajímavé technické zkušenosti, práci na zajímavých projektech s přímou orientací na dosažení stanoveného cíle.

 

Vy máte i osobní zkušenost s interim managementem?

Samozřejmě. Profesně jsem kvalitář. Jednou mi zavolal můj bývalý německý koncernový šéf kvality s žádostí, zda bych jim na měsíc nepomohl, když jim onemocněl vedoucí kvality. Rázem jsem se stal interim manažerem na skoro celý rok. Následovala koordinace při náběhu nového projektu VW v Rusku. Jinak jsem většinou poradcoval při přípravě zákaznických procesních auditů a při různých eskalacích.

 

Základní otázka na závěr. Kolik si vydělá interim manažer?

Sazba vždy závisí na typu projektu, pozici. Zda je poptávána pozice specialisty, koordinátora nebo manažera. Zda se jedná o projekt v ČR nebo zahraničí, samozřejmě i s ohledem na délku projektu. Jednoduše nelze odpovědět, nicméně vzhledem k odborným zkušenostem a znalostem je finanční ohodnocení interim manažera velmi lukrativní.

 

 

 

Celý článek si můžete přečíst také ZDE.

Zpět na výpis aktualit
Login