Nastane JOJO efekt? Měsíc po návratu k jídlu

V úterý 8. dubna v 19.00 hodin uběhl přesně měsíc od chvíle, co jsem opět začal jíst po 33 dnech bez jídla, kdy jsem pil pouze čistou vodu. Kolik vážím a kolik hodin potřebuji spát? Jaký je můj jídelníček a co JOJO efekt? Nastal vůbec? Přeji vám všem příjemné čtení.
 
V úterý 8. dubna v 19.00 hodin uběhl přesně měsíc od okamžiku, kdy jsem po 33 dnech bez jídla opět začal jíst.
Celý měsíc jsem pravidelně dostával různé dotazy od známých i neznámých lidí na sociálních sítích i osobně. Od extrémně pozitivních po extrémně negativní. Jsem za to rád. Je třeba naučit se diskutovat a být konfrontován s různými názory, ne všichni musí okamžitě chápat a být z toho nadšeni, proč jsem 33 dní nejedl a pil jen čistou vodu. Odpovídal jsem na většinu dotazů, pokud mi to bylo umožněno. Věcně jsem komunikoval a vysvětloval své názory a postoje, a hlavně jsem vždy respektoval názor druhých lidí. Vždyť v tom je ta krása – přestavte si, že bychom byli všichni stejní!
 
Kolik vážím a proč neočekávám jojo efekt?
Od návratu k jídlu uběhl téměř měsíc, což je asi krátká doba na to, dělat 100% závěry. Za pár měsíců si alespoň budu moci porovnat, zdali se můj současný odhad slučuje s realitou.
Ale JOJO efekt neočekávám z následujících důvodů:
Měřím 172 cm. Po studiu na vysoké škole, kdy jsem byl díky tvrdým tréninkům plný
svalů, jsem vážil 72 kg. V současném věku, již bez této svalové hmoty, jsem dosáhl nejnižší váhy 68,2 kg (2. den po návratu k jídlu), dnes se má váha pohybuje v rozmezí 69–71 kg.
 
Můj současný jídelníček:
Po probuzení teplá voda s citronem. Oběd většinou v restauraci thajská, čínská, japonská nebo indická kuchyně (polévky, vegetariánské jídlo - zelenina, tofu, rýže). Občas vitariánská restaurace. Večeře doma, „kompletní talíř“ nebo občas oříško-mandlovo-semínková mánie.
Piji neperlivou vodu, čerstvý zázvorový nebo mátový čaj. Na regeneraci jater ostropestřecový olej a detoxikační jarní čaj. Pondělky většinou nejím, jen piju vodu.
 
Kdy začnu zase normálně jíst?
Někteří z vás se ptají, kdy začnu opět normálně jíst, tzn. knedlo-vepřo-zelo, vepřový řízek nebo guláš se šesti. Běžná strava většiny našeho národa. Pro mne je však „normální stravou“ můj současný jídelníček a nemám důvod ho měnit. Nejím maso, protože se špatně a dlouze tráví a nemám na něj chuť. Živočišnou bílkovinu jsem nahradil bílkovinou přírodní (luštěniny, tofu). Maso mi navíc blokuje přísun pránické energie do těla, kterou získávám čchi kungem.
 
Proč lidé tloustnou, co zajídají?
Jedna z mentálních a emocionálních příčin, proč člověk tloustne, je zajídání různých strachů
a obav. V průběhu 73 dní jsem zhubl 28 kg a nejedl 33 dní. Velké množství negativních vlastností (škodolibost, mstivost, nedůvěra, sebestřednost, egoismus, agresivita) a bloků se utlumilo nebo úplně z mého těla odešlo. Jsem vnitřně klidnější a vyrovnanější. Nemám důvod nic zajídat.
 
Hlídám se nějak, stresuji se, zda jím víc?
Nijak zvlášť na jídlo ani na množství potravy nemyslím. Jen jsem zaregistroval, že po větší porci se cítím být více unavený. Pocit hladu většinou nemám.
 
Kolikrát denně plánuji jíst?
V krátkém časovém horizontu bych rád střídal frekvenci příjmu potravy „1x denně jeden den, 2x denně druhý den“. Musím však ještě počkat, až se vnitřně nabažím pocitu, že mohu jíst J. Poté můžu začít.
 
JOJO efekt?
Jsem spokojený a vyrovnaný. Mé tělo nemá žádný důvod opět nabrat kila tuků a vrátit se k původním rozměrům. Nevrátil jsem se ke svým dřívějším stravovacím návykům (zatím J).
Neočekávám tedy žádný JOJO efekt.
Minulý týden jsem byl na dovolené, strava plná penze. První dva dny jsem maličko snídal, obědval i večeřel. Malé porce a hlavně zeleninu. Večer jsem si dal nealko Mojito, ořechy kešu a mandle. Byl jsem úplně plný a přejedený, další dny jsem snídal jen teplou vodu s citronem, k obědu půlka předkrmu rýžové vegetariánské rolky nebo zeleninové polévky a pak „velká“ večeře.
 
Kolik hodin potřebuji spát?
Spím většinou od 3.00 do 7.30 hodin, pokud někam necestuji nebo nejsem v cizině. Protože nezatěžuji své tělo těžkou stravou a velkým množstvím jídla, není unavené a tím pádem nepotřebuje tolik spát.
 
Zdravotní komplikace?
Musím poslouchat a vnímat své tělo, stále se mi ještě čistí nohy (klouby za prsty na obou nohou a levý nárt). Nevyčistily se mi horní dutiny („šimrá“ mne čelo nebo oči - pocit jako pěna ve vaně). Jinak jsem žádné komplikace nezaznamenal.
 
Obnova svalové hmoty?
Začal jsem lehce posilovat břicho a na dovolené jsem plaval. Rád bych dělal více kliky, ale neohnu zatím prsty na noze. Do posilovny se mi chodit zatím nechce.
 
Jak pokračuji ve cvičení čchi kung?
Když jsem začal opět jíst, tak jsem cvičil večer 1x denně. Byly dokonce 3 dny i bez cvičení, nechtělo se mi. Poté jsem cvičil v 1.00 hodinu a pořád jsem se posouval v čase dopředu. Od dubna cvičím 2x denně. Chtěl bych začít chodit spát dříve (mezi 1.30 - 2.00 hodinou) a vstávat kolem 6.00 hodiny, abych mohl začít den cvičením čchi kung, protože když vstanu v 7.30 hodin, tak běžím rovnou do práce.
 
Jak reaguje okolí na úbytek váhy?
V počátečním období si většina lidí myslela, že jsem prodělal vážnou nemoc. Dnes mě lidé, kteří mě dříve neznali, neshledávají nijak zvláštním. Ti, co mě znají a dlouho mě neviděli, jsou překvapeni, že jsem poněkud hubenější. Ptají se mě, čím jsem toho dosáhl. Ti, co se se mnou setkávají častěji, vidí, jak je moje kůže elastičtější a dostává zdravou barvu. Nevypadám vyzáble, mám pouze vyvěšenou kůži na břiše a měkký zadek.
 
Co moje psychika a emoce?
Mám větší vnitřní klid a chovám se vyrovnaněji. Mám prázdnější hlavu, nehoní se mi v ní tolik myšlenek pořád dokola, jako dřív.
Standardně pracuji na několika různých věcech najednou, ale neprožívám tolik „svoji“ přesnou představu o výsledku. Pracuji ve stejně rychlém tempu, ale v pohodovější náladě.
Úplný klid mysli? To zatím neznám. Narážím tím na myšlenku: „Štěstí rovná se klid mysli.“ Nejsem vzteklý, když pospíchám a někdo mě zdržuje, většinou si vzniklé komplikace zpracuji v sobě. Pokud se mi to nepodaří, tak si vyměníme názory, ale nejsem už tak agresivní, jako jsem býval dříve. Nechodím druhým tak do těla. Vysvětluji ve větším klidu a pozorněji vnímám, zda mi druhá strana opravdu rozumí.
Neberu osobně rozdílné názory druhých lidí. Poznám to podle diskusí, které vedu s lidmi například i na téma moje ztráta váhy. Dříve bych neodolal a udělal bych z některých lidí naprosté blbce, ale dnes respektuji, že máme jiné názory, a už si nemyslím, že mám patent na rozum.
 
Zajímavosti?
Příjemná prkotina. Užívám si nákupy nového oblečení, mohu si koupit oblek, džíny, trička, svetry... takové, jaké jsem si vždy kupovat chtěl, ale v mých velikostech se buď nevyráběly, nebo jsem vypadal jak Medvídek Koala J, nejlepší byl vždy svetr s „Milanem“.
 
Bílá barva
Začíná se mi líbit bílá barva na oblečení. Nikdy jsem bílé oblečení, kromě kimona, nenosil, ale dnes nakupuji trička, která mají z větší části bílou barvu, to stejné platí pro spodní prádlo a ponožky.
Celkově mám sám ze sebe velkou radost a dobrý pocit. Cítím se fyzicky lépe a změnil jsem mnoho svých názorů a postojů. Uvidíme, kam mě moje životní cesta ještě zavede.
Zpět na výpis aktualit
Login