Končí období konzumu? Končí život v Matrixu? Lidská schopnost versus technika? Co vlastně chceme? Co vůbec hledáme?

Máme za sebou více než 20 let spokojených let konzumu. Neuvěřitelný technický rozvoj. ALE život v „matrixu“, frustrované lidi, rozpad rodiny. A vnitřní klid či dlouhodobější uspokojení u většiny lidí bychom jen těžko hledali.
 
Co si vůbec představit pod pojmem život v Matrixu?
Zkráceně řečeno, jde o život podle společenské předlohy. Běžný všední den / život dospělého člověka v „matrixu“ vypadá asi následovně: Ráno vstane, jde do práce, nákup, doma večeře, TV a odchod do postele. Druhý den znovu. A další opět. O víkendu větší nákup, sem tam nějaká návštěva, procházka nebo něco dodělat do práce a v pondělí opět od začátku ..... Do toho přichází děti, vztahy, hypotéky, byty, domy, později nemoci, prášky a následně smrt, ať už doma, v nemocnici či domově důchodců.
                                                                             matrrix
 
Poroste konzum? Zřejmě jsme u jeho vrcholu, žádný strom neroste do nebe. Proč s ním pomalu “končíme”?
Zvyšování blahobytu ve formě konzumu byl umožněn díky zvyšování produktivity práce a díky volnému trhu v rámci globalizace.
Ale dnes už “volný trh” pomalu přestává existovat díky manipulacím světových bank s úroky, hrám vlád a centrálních bank s dluhopisy, tisknutím peněz. K tomu například Čínské snahy o prioritní budování vnitřního trhu, čili omezení volného trhu, takže deglobalizace.
 
Technické vymoženosti, zefektivňování v přímé vazbě s lidmi a konzumem. Proč? Kam se budeme ještě všichni zefektivňovat a zrychlovat?
Vidím to podle sebe, každý druhý rok mám stále novější a chytřejší telefon. Nakonec stejně využívám pouze jeho základní funce - kontakty, kalendář s úkoly, poznámky, foťák a google maps, kvůli aktuální situaci na silnici a k tomu jsem si přidal FB aplikaci.
 
K tomu ještě přidám poznámku “pod čárou”:
Toho, koho jsem dříve sehnal na pevné lince, seženu i teď.
Toho, koho jsem na pevné lince nesehnal dříve, neseženu stejně ani dne, i když má mobil, email, facebook, WhatsApp, Messenger ...
Konzum se týká take oblečení, (chlapi mají stejně většinou jedny, dvoje jeansy, .... ženy mají plné skříně a stejně stale nemají co na sebe), televizí, počítačů, nábytku, ...
 
Jsme spokojenější nebo šťastnější, když máme novější mobil? Možná jsme rychlejší. Jsme spokojenější, když si koupíme nové kalhoty, třebaže je nepotřebujeme?Jak dlouho?
A tak by se dalo pokračovat.
 
Jak je to dnes s rodinou, dřívějším základem společnosti?
Na “západě” představoval model šťastné rodiny pracovitého úspěšného muže, ženu v domácnosti starající se o děti a dům na hypotéku a k tomu auto na půjčku, leasing ...
V našich východních poměrech to dříve byla pracující manželka a manžel s novomanželskou půjčkou, děti ...
                                                                                             deti
Později následoval u obou modelů hon za větším bytem, domem, vyšším pracovním postavením, větším množstvím peněz,...
 
Co to přineslo rodině? Obrovské materiální možnosti. Větší konfrontaci a boj mužského a ženského ega za lepší a lepší, větší a větší, novější a novější. Větší emancipaci, samostatnost žen.
Do toho počítače, hry a sociální sítě přinesly ideální virtuální svět a o to větší rozpor s reálným světem.
Obrovské množství informací na internetu, touha po nereálném a nedosažitelném.
Nikdo nemůže předpokládat návrat k původnímu modelu rodiny. Není důvod.
 
Co tedy dál? Co všichni hledáme? Perspektivu a vnitřní klid. Na co se tedy zaměřit, když nevíme kudy kam? Na skutečné hodnoty, které přetrvávají a jsou potřeba vždy. Na své zdraví například. Žijeme tady a teď, v matrixu žijeme všichni, ale určitě je dobré nepropadnout stereotypu. To nás psychicky ubíjí. Měli bychom hledat činnosti, které nás naopak zklidní, pobyt v přírodě, trávit více času na různých místech s rodinou, dětmi. Více rekreačně sportovat. Přidat relaxaci formou jógy, čchi kungu, meditací ...
 
Zaměřit se na, to co jíme, jíst čerstvější a jemnější jídlo. Zaměřit se na SEBE, na své potřeby, ne na představy SPOLEČNOSTI o spokojeném životě.
Nejjednodušším krokem k první změně je změna jídelníčku. Jezme zdravě!
palacinka

 

 

Zpět na výpis aktualit
Login