Kdo bude vládnout v Evropě? Spojí se Německo a Rusko v boji o moc?

Spojí se Německo s Ruskem v boji o moc a vliv? Proč si myslím, že je to jedna z nejpravděpodobnějších současných variant? Rusko a Německo se ocitly v situaci, kdy jsou si takříkajíc souzeny.
 
Proč sblíží ukrajinská krize Německo s Ruskem
Spojí se Německo s Ruskem v boji o moc a vliv?
Proč si myslím, že je to jedna z nejpravděpodobnějších současných variant? Rusko a Německo se ocitly v situaci, kdy jsou si takříkajíc souzeni.
Oba nám osudově známé státy jsou bezesporu největšími regionálními hráči, ale ani jeden dnes nemá parametry světové supervelmoci. Spojení je tedy dobrý obchod pro obě strany. Ostatně už několik desetiletí jsou pozvolna země jak Francie, tak především Německo kritizovány, že pro své hospodářské zájmy „vtahují“ Rusko zpět do středu Evropy.

Můžeme směle hovořit o manželství z rozumu. Co mě vede k takovému závěru?
Náš severozápadní soused má v Evropě zásadní vliv, ale musí se o něj dělit s Francií a Velkou Británii, a přestože viditelně směr určuje německá kancléřka Merkelová, nemůže rozhodovat sama. 

Německo bezesporu vládne Evropě ekonomickou silou, je efektivnější, konkurenceschopnější a výkonnější než okolní země. Úspěch tohoto nejlidnatějšího státu Evropy komplikuje začlenění do Evropské unie, kam docela nezapadne právě pro svou ekonomickou exkluzivitu. Má však i zásadní slabinu, nedostatek nerostných zdrojů. Německo nakonec odmítlo jaderné elektrárny jako energetický zdroj, i když experti soudí, že už toho lituje. Energetika je dnes krví ekonomiky, ale kde ji vzít? Jednoduše na východě, Rusko je tím rezervoárem, v součtu všech nákladů pravděpodobně i nejlevnějším. Varianta břidlicového plynu je nejspíš budoucností, ale je náročnější na přepravu a také pro vysoké vstupní investice se nastartování odkládá. 

Pro Německo i Rusko je určitě pragmatičtější vzájemně se domluvit, než investovat a čekat na jedné straně, a na druhé vést složitá a komplikovaná jednání na asijských trzích. Je to nejjednodušší a nejlepší alternativa pro obě strany. Pro Německo je Rusko navíc velmi zajímavý trh, Rusko potřebuje zmodernizovat průmysl, doplnit nové výrobní technologie, což by byl pro Němce další bonus.
Přes veškerou nedůvěru musí být k sobě Rusko s Německem loajální. 

Německo by se tím do jisté míry vyvázalo z Evropské unie a snížilo i svůj podíl spoluodpovědnosti. Navíc by snáze diverzifikovalo své exportní zájmy. Rusku by svitla naděje návratu na světové výsluní vlivu a moci. I komplikující se celková politická situace by jen napomohla takovému nově vznikajícímu vztahu. USA jako stále ještě nejmocnější světový stát už nedominují tak jako před deseti nebo dvaceti lety. Velká Británie už tradičně vzhlíží více k USA než k Evropě jako takové. A Francie už stejně tradičně v jisté izolaci řeší své vnitřní problémy. Rusko by rádo obnovilo nadvládu a oživilo ten rozpadlý svazek sovětských republik. Je ovšem jiná doba. Asijské země se koncentrují hlavně na své vnitřní trhy a zájmy.
 
Ukrajina a její budoucnost
Paradoxně současná ukrajinská krize napomáhá vzniku hlubšího vztahu mezi USA, EU a Ruskem. Válčit se rozhodně nikomu nechce, což je zlatá devíza Putinovy strategické troufalosti. Otázka Krymu je uzavřena, kalkulují se pouze různé formy vzájemných taktických ústupků a figur, aby nikdo neztratil tvář. Stávající situace na Ukrajině je dlouhodobě neudržitelná.

Neodvažuji se posuzovat zodpovědnost zainteresovaných skupin za současné stupňující se masakrování Ukrajiny, ale domnívám se, že vyvražďování obyvatel na jinak klidné mapě Evropy nechce nikdo. Je jen otázkou času, kdy do hry vstoupí mezinárodní jednotky. Nedivil bych se, kdyby součástí takové iniciativy byly v nějaké formě i jednotky ruské. Stav země se blíží občanské válce, kde by pak přestávalo být k rozpoznání, kdo je kdo.
 
A až se situace vojensky uklidní, nastane zásadní problém, který dělá vskrytu už dnes vrásky všem. Někdo bude muset Ukrajině finančně pomoci. Kdo? Evropská unie řeší hlavně své problémy. Gesta ano, ale koncepční pomoc hospodářství „svobodné“ Ukrajiny, to je jiná píseň. Nastane čas spásné a všemi vítané pomoci Ruska...
Zpět na výpis aktualit
Login